صفحه ها
دسته
لينكهاي مفيد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 338469
تعداد نوشته ها : 15
تعداد نظرات : 36
Rss
طراح قالب
GraphistThem267

مفهوم شناسي لوگوي شركت هاي معروف جهان/تصوير

 

انواع مختلف آرم، لوگو و نشان واره، عنصري گرافيكي و نگاشتاري است كه همواره براي شناسايي و هويت بخشي به يك كمپاني و محصول توليد شده توسط آن شركت مورد استفاده قرار مي گيرند. اين علايم در نشان دادن كيفيت كمپاني تاثير به سزايي دارند. در برخي مواقع طراحي آرم شركت ها، بسيار پيچيده است و در عوض برخي از آنها ساده و در عين حال خسته كننده و يا پرمفهوم و مبهم! اما به هر حال هر يك از انها نيز معني و مفهوم خاص خود را دارد. گروه توليد در اين گزارش مي كوشد به بررسي آرم و نشان واره برخي از شركت هاي معروف در دنيا بپردازد.


اپل: كمپاني اپل در سال ۱۹۷۱ با دوستي استيو وزنياك ۲۱ ساله مهندس كامپيوتر و استيو جابز ۱۶ ساله متولد شد به طوري كه با گذشت شش سال از آشنايي اين دو نفر در سال ۱۹۷۷ اين كمپاني با معرفي كامپيوتر شخصي Apple I كه در گاراژ خانه جابز به صورت دستي ساخته شده بود رسما با نام تجاري Apple Computer Inc به بازار تكنولوژي وارد شد و توانست ظرف مدت كوتاهي با فروش تعدادي از اين مدل كامپيوتر شخصي، اعتباري براي خود دست و پا كند. آرم اپل بسيار ساده است، نماد اصلي اپل توسط استيو جابز و رون وين طراحي شده بود كه ايزاك نيوتن را نشان مي‌داد درحالي كه زير يك درخت سيب نشسته ‌است. هرچند اين طرح خيلي زود با طرح مشهور سيب رنگين كمان كه يك گاز از كنار آن گرفته شده تعويض شد. اين يكي از طرح هايي بود كه راب يانوف به جابز پيشنهاد داده بود. به مرور نماد اپل تك رنگ شد بدون اينكه رنگ خاصي براي آن به كار رود. درباره انتخاب اين لوگو سه روايت وجود دارد اين سه روايت مربوط به مرگ آلن تورينگ، ايساك نيوتن و كتاب مقدس است. آلن تورينگ را پدر علم كامپيوتر مي دانند. وي به علت مسموميت با سيانور درگذشت. وقتي با جنازه وي مواجه شدند يك سيب نيمه خورده كنار تخت او باقي بود. به همين دليل برخي بر اين باورند كه لوگوي اپل به خاطر اداي احترام و يادبود آلن تورينگ شبيه سيب گاز زده است. داستان ديگر مربوط به ايساك نيوتن است كه در بالا به آن اشاره داشتيم و همچنين عده اي دليل انتخاب اين آرم را مربوط به داستان آدم و حوا مي دانند كه در آن سيب نشان دهنده ميوه درخت دانش است.


كوكاكولا: كوكا كولا يكي از مارك هاي شناخته شده در جهان است. در سال ۱۸۸۶در آتلانتا قانون منع مشروبات الكلي به تصويب رسيد. در آن زمان "شربت كوكاي نيروبخش دكتر پمبرتون" در اغلب داروخانه هاي آتلانتا به فروش مي رسيد. پس از وضع اين قانون دكتر جان اس پمبرتون، شيميدان آتلانتايي بر آن شد كه محصول خود را با نام تجاري جديد و بدون استفاده از الكل به بازار عرضه كند. او در نظر داشت كه نام اين محصول برگرفته از مواد اوليه ي تشكيل دهنده ي آن (گياه كاكائو و ميوه درخت كولا) باشد. به همين دليل نام "شربت تقويت كننده كوكا و ميوه كولا" را انتخاب كرد. فرانك رابينسون دفتر دار و حسابدار دكتر پمبرتون بعد از ديدن اين نام به فكر افتاد كه آن را خلاصه كرده و تبديل به كوكاكولا كند و از آنجايي كه خط خوبي داشت حروف را با پيچ و خم زيبايي نوشت. اين حالت نوشتاري به اندازه اي زيبا بود كه دكتر پمبرتون آن را پسنديد و بر روي تمامي محصولات جديدش نام كوكاكولا را به همان صورت درج كرد. اينگونه بود كه لوگوي معروف و جهاني كوكاكولا پايه گذاري شد.

نايك: لوگوي مربوط به مارك نايك يكي از معروفترين لوگوهاي دنياست و شايد كمتر كسي باشد كه با ديدن اين علامت به ياد مارك معروف نايك نيفتد. اين مارك در دنيا به "JUST DO IT " معروف است و سوپراستارهاي زيادي مانند مايكل جردن، لبرون جيمز، آندره آغاسي، ماريا شاراپوا و سرنا ويليامز از اين مارك استفاده مي كنند. نام كمپاني نايك از نام الهه پيروزي در يونان باستان گرفته شده است و لوگوي مربوطه در سال 1971 توسط كارولين ديويدسون به قيمت بسيار پايين 35 دلار طراحي گشته است. منظور از اين لوگو بال هاي الهه پيروزي است. اولين باري كه لوگوي مربوطه در سال 1971 طراحي گشت نام نايك با رنگ نارنجي بر بالاي اين تصوير نوشته مي شد. شايد بتوان گفت كه آرم اين شركت حتي از نام آن نيز معروفتر گشته است. آرم چك مارك معروف در سال 1995 به طور رسمي به عنوان آرم تجاري شركت نايك ثبت گشت.مرسدس بنز: مرسدس اصولاً‌ يك اسم اسپانيايي شناخته مي شود كه به معناي وقار و زيبايي است. اين آرم در سال 1903 طراحي گرديد اما در سالهاي 1909 ( دو بار ) ،‌ 1916 و 1921 تكامل يافت تا اينكه در سال 1926 به يك ستاره طلايي با دايره اي كه دور آن را محصور كرده بود مبدل گرديد و تا به امروز به همين شكل و شمايل ماند. ستاره سه پر مرسدس بنز نشان تسلط آن بر زمين، دريا و آسمان است. اين نشان براي اولين بار روي دايملر ۱۹۰۹ ديده شد. نشان كنوني حلقه محاط بر ستاره در تاريخ ۱۹۳۷ طراحي شده است.

تويوتا: در نظر اول لوگوي شركت خودروسازي تويوتاي ژاپن كه به يكي از بزرگ‌ترين خودروسازان جهان تبديل شده است، شبيه يك گاوچران است كه كلاه بزرگي بر سر گذاشته است، اما در واقع اين لوگو سه شكل بيضي است كه قلب مشتري، قلب محصول و پيشرفت‌هاي تكنولوژيكي و فرصت‌هاي بي‌حد و مرز تويوتا را ترسيم ‌مي‌كند. در زبان ژاپني «Toyo» به معناي " فراواني" و "ta" به معناي برنج است. در برخي فرهنگ‌هاي آسيايي اعتقاد بر اين است كه فراواني برنج ثروت را به همراه دارد. وقتي اين شركت در سال 1937 تاسيس شد نام تويوتا به جاي نام تويودا (نام خانوادگي موسس تويوتا) براي آن برگزيده شد كه سه دليل داشت: 1) نشان‌دهنده اين بود كه موسس تويوتا زندگي كاري خود را از زندگي خانوادگي‌اش جدا كرده است 2) تلفظ آن ساده‌تر بود. 3) در زبان كاتاكانا نوشتن تويوتا با هشت حركت قلم انجام ‌مي‌شد و عدد هشت براي ژاپني‌ها‌ خوش‌يمن بود، اين در حالي است كه براي نوشتن تويودا 10 حركت قلم لازم بود.

 

آئودي: چهار حلقه آرم آئودي نمايانگر چهار شركت كنسرسيوم اتويونيون است كه با ادغام در يكديگر اين شركت را بنا نهادند: د.كا.و، هورش، واندرر و آئودي. پس از جنگ جهاني دوم نام آئودي (به زبان لاتين يعني ” بشنو”) حذف گرديد اما در سال 1965 مجددا انتخاب شد. از طرف ديگر اين نام، نام يكي از بنيان گذاران شركت نيز مي باشد.

بي ام و: BMW  مخفف Bayerische Motoren Werke  يا Bavarian Motor Company  مي باشد. اين كمپاني در سال 1913 در مونيخ ايجاد گشت و كار خود را در ارتباط با موتورهاي هواپيما آغاز نمود. آرم شامل 4 ربع دايره است كه يكي در ميان آبي و سفيد مي باشند كه در حقيقت نمادي از پروانه هاي چرخان هواپيما در آسمان است. در حقيقت اين آرم بازتابي از صنعت اوليه بي ام و يعني ساخت موتورهاي هواپيماهاي نظامي در جنگ جهاني اول است. هم چنين سفيد و آبي رنگهاي سنتي باواريا هستند.

 

تهيه براي تبيان: 

پايگاه خبري تحليلي تازه


دسته ها :
X